Pomnik Lotników Polskich

Będąc w parku Pole Mokotowskie w Warszawie, warto zejść z głównej alejki aby dotrzeć do ukrytego za szpalerem drzew Pomnika Lotników Polskich.

Pomnik Lotników Polskich w Warszawie

Pomnik Lotników Polskich w Warszawie

Pomnik wykonany został jako lista nazwisk lotników polskich poległych w latach 1939 – 1945 na wszystkich frontach Drugiej Wojny Światowej.

Lista formacji lotnictwa polskiego, biorących udział w Drugiej Wojny Światowej

Lista formacji lotnictwa polskiego, biorących udział w Drugiej Wojny Światowej

Wśród listy nazwisk poległych lotników Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii znajduje się również nazwisko Józefa Czerwonki.

Lista nazwisk poległych lotników służących w PSP na Zachodzie

Lista nazwisk poległych lotników służących w PSP na Zachodzie

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Biografia na stronie polishairforce.pl

Na stronie Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej pojawiła się notka biograficzna Józefa Czerwonki autorstwa Pana Wojciecha Zmyślonego. Zawiera ona sporo informacji stanowiących tło historyczne do wydarzeń opisanych w pamiętniku, jak na przykład epizod dotyczący pobytu we Włoszech, czy słynnego nalotu 1000 bombowców na Kolonię. Zapraszam do lektury.

Opublikowano Odnośnik | Skomentuj

301 Dywizjon Bombowy

Na stronie pojawił się nowy dział: 301 Dywizjon Bombowy. Jest to zestawienie wszystkich lotów bojowych i operacyjnych, w których brat mojego dziadka wziął udział podczas swojej służby w 301 Dywizjonie RAF. Zapraszam do lektury.

Opublikowano Tekst | Skomentuj

Pamiętnik

W dziale Dokumenty znaleźć można skany pamiętnika Józefa Czerwonki. Pamiętnik jest dla mnie najważniejszą pamiątką i jednocześnie podstawowym źródłem informacji na temat brata dziadka. Zapraszam do oglądania.

Pamiętnik Józefa Czerwonki

Opublikowano Nowy dokument | Skomentuj

Wojna Obronna Polski 1939

Przez ostatnie kilka dni zbierałem informacje, na temat udziału Józefa Czerwonki w Wojnie Obronnej Polski. Fakty dotyczące bezpośrednio Józka są skąpe i fragmentaryczne. Jednak analiza kontekstu, oraz spojrzenie na wydarzenia tamtych dni z większego dystansu pozwala uzyskać obraz tej historii jako większej całości. Pozwala zobaczyć pojedyncze osoby jako jednostki uczestniczące w wydarzeniach większej skali – ogólnopolskich, a nawet ogólnoeuropejskich.

Efektem mojej pracy jest krótki tekst o losach Józka i jego jednostki we wrześniu 1939 roku, oraz próba odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań związanych z jego pamiętnikiem.

Zapraszam do lektury: Wrzesień 1939.

Opublikowano Tekst | Skomentuj

Kartki pocztowe

W dziale dokumenty pojawiły skany kartek pocztowych z roku 1941 roku. Pierwsza wysłana została przez Józka z Wielkiej Brytanii pod koniec roku. Korespondencja z rodzicami, ze względów bezpieczeństwa, odbywała się za pośrednictwem znajomego w Portugalii. Druga kartka to odpowiedź rodziców z grudnia 1941, wysłana również przez Portugalię. Na drugiej kartce można zauważyć zakreślone piórem nazwisko „Czerwonka Josef” z dopiskiem „Sgt”, naniesione najpewniej już w Lisbonie.

Kartka od Józka z 1941 roku

Kartka pocztowa wysłana przez Józka w 1941 roku

Kartka od rodziców z 1941

Odpowiedź rodziców z grudnia 1941r.

Opublikowano Nowy dokument | Skomentuj

Ocalić od zapomnienia

Chciałbym przedstawić Państwu historię młodego człowieka (w chwili wybuchu Drugiej Wojny Światowej miał 20 lat), który zaraz po ukończeniu szkoły dla małoletnich lotników rozpoczął swoją przygodę z lotnictwem. Na początek zapraszam do lektury notki biograficznej, oraz pamiętnika.

Zapraszam również do częstego odwiedzania strony, gdyż planuję systematycznie aktualizować poszczególne jej działy.

Opublikowano Bez kategorii | 1 komentarz

Józef Czerwonka. Cześć jego pamięci

Dedykuję tę stronę pamięci Józefa Czerwonki, brata mojego dziadka, wychowanka Szkoły dla Małoletnich Podoficerów Lotnictwa w Bydgoszczy, żołnierza Września, członka Pierwszej Morskiej Eskadry Bombowej w Trieście, instruktora 18 Oddziału Szkolenia Bojowego w Bramcote, w końcu radiooperatora i strzelca 301 Dywizjonu Bombowego RAF, który zginął śmiercią lotnika 6 czerwca 1942 roku podczas lotu bojowego. Cześć jego pamięci!

 

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj